Prace na wysokości, w tym prace na dachach, należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych czynności budowlanych. Wymagają szczególnych środków ostrożności oraz zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, które mają na celu minimalizację ryzyka upadków, urazów i innych zagrożeń. Dla każdej osoby, którą czeka praca na dachu – zabezpieczenia są kluczowymi aspektami, które należy poznać bliżej. Sprawdź, co dokładnie musisz o nich wiedzieć!
Zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace na dachu, konieczne jest wykonanie szczegółowej analizy ryzyka. Ocena powinna obejmować:
Na podstawie tej analizy dobierane są odpowiednie środki ochrony. Ich źródłem zazwyczaj jest instrukcja bezpiecznego wykonywania prac (dotyczy to robót, w przypadku których pojawia się ryzyko upadku z wysokości ponad 5 m). Obejmuje ona również zagadnienia dotyczące m.in.: sposobu wejścia i zejścia z dachu, wykorzystywanych maszyn, transportu i składowania materiałów oraz narzędzi, a także ocenę ryzyka i środki profilaktyczne chroniące pracowników.
Środki ochrony zbiorowej chronią wszystkich pracowników w obrębie stanowiska pracy. Należą do nich m.in. poniższe zabezpieczenia.
Barierki to podstawowy element zabezpieczeń na dachach płaskich. Montowane są wokół krawędzi dachu, dzięki czemu zapobiegają upadkom z wysokości.
Siatki ochronne montowane pod dachem lub na jego krawędziach to skuteczna forma zabezpieczenia, która zabezpiecza spadające osoby lub przedmioty. Stosowane są najczęściej w sytuacjach, gdy instalacja barierek jest niemożliwa.
Podczas dłuższych prac, zwłaszcza na dachach o dużej powierzchni, zazwyczaj wykorzystywane są rusztowania wyposażone w podesty robocze i barierki. Dobrze zaprojektowane rusztowanie zapewnia stabilne i bezpieczne środowisko pracy.
Zabezpieczenia do pracy na dachu obejmują jednak nie tylko środki ochrony zbiorowej – wśród nich wyróżniamy także niezwykle istotne środki ochrony indywidualnej. Muszą być odpowiednio dobrane, regularnie sprawdzane i stosowane zgodnie z instrukcjami. A przede wszystkim są obowiązkowe – co do tego nie ma wyjątków. Co obejmują?
Podczas pracy na wysokości należy stosować kaski BHP ochronne z paskiem podbródkowym, które zapobiegają upadkowi hełmu z głowy w razie wypadku. Co ważne, koniecznie muszą być one wyposażone w 4-punktowy system mocowania. Oznacza to, że wspomniany pasek podbródkowy musi być przytwierdzony do skorupy za pomocą 4 punktów (a nie 2 jak w przypadku innych modeli).
Zabezpieczenia do pracy na dachu muszą zawierać kask z 4-punktowym paskiem podbródkowym. To m.in. model Endurance Plus PS54 marki PORTWEST dostępny na https://www.sprzetbhp.pl/kask-4-pkt-endurance-plus-ps54.html.
Dodatkowo kaski do pracy na wysokości muszą spełniać pozostałe wytyczne normy EN 397 obejmujące klasyczne kaski przemysłowe. Dzięki temu są odporne na uderzenia spadającym przedmiotem lub o nieruchomy przedmiot. Ograniczono w nich ryzyko uduszenia przez pasek.
Kask musi zostać uzupełniony o szelki lub uprząż. Te zabezpieczenia powinny posiadać 1 lub 2 miejsca wpięcia – na wysokości klatki piersiowej i/lub pleców (norma EN 361). Dzięki tym punktom możliwa jest ochrona przed upadkiem z wysokości.
Do uprzęży mocowane są 2 liny – robocza oraz asekuracyjna. Pierwsza z nich pozwala na poruszanie się po dachach pochyłych, na których nie da się inaczej utrzymać równowagi. Podczas prac na dachach, po których można się przemieszczać, wykorzystywana jest wyłącznie lina asekuracyjna. Jej rola to ochrona pracownika przed upadkiem z wysokości, gdy wykonywana jest praca na dachu. Zabezpieczenia tego nie mogą być linami dynamicznymi, powinny być to liny półstatyczne.
Jeśli planujesz prace na dachu, zabezpieczenia powinny obejmować szelki zgodne z normą EN 361. Zwróć uwagę na powyższy model wyposażony w tylną klamrę zaczepową i przedni punkt zaczepowy. Zamówisz je na https://www.sprzetbhp.pl/szelki-bezpieczenstwa-p30.html.
Jak przebiega połączenie szelek lub uprzęży z liną? Tutaj zastosowanie mają przyrządy autoasekuracyjne. Ich rolą jest asekuracja i zabezpieczenie przed upadkiem – w niebezpiecznej sytuacji, np. przewrócenia się, przyrząd zostaje automatycznie zablokowany na linie. W ten sposób upadek z wysokości jest powstrzymany. Obejrzyj te niezbędne akcesoria na https://www.sprzetbhp.pl/category/ochrona-przy-pracy-na-wysokosci.
Podczas pracy na dachu warto zastosować obuwie ochronne, które nie tylko zwiększy bezpieczeństwo i ograniczy ryzykowne sytuacje, ale i podniesie komfort pracownika.
Ten typ obuwia powinien być wyposażony w podeszwę antypoślizgową oraz wkładki antyprzebiciowe. W ten sposób zapewnia stabilność i chroni przed przebiciem gwoździami lub ostrymi przedmiotami, które mogą znajdować się na powierzchni dachu.
Zabezpieczenia do pracy na dachu to jednak nie wszystko. Ważna jest także świadomość, jak i kiedy je wykorzystywać. Przede wszystkim każdy pracownik podejmujący pracę na dachu musi wykonać badania lekarskie. Tylko osoby posiadające orzeczenie pozwalające na pracę na wysokości mogą być do niej dopuszczone.
Przed przystąpieniem do prac należy przeprowadzić instruktaż. Każdy z pracowników musi zapoznać się z środkami ochrony zbiorowej i indywidualnej i zbiorowej, które będą wykorzystywane. Dotyczy to także transportu materiałów na dach oraz dostania się na niego. Pracownicy muszą również poznać zasady BHP, które dotyczą poszczególnych czynności wykonywanych przy danym zleceniu.
Co ważne, odpowiednie zastosowanie środków ochrony indywidualnej stanowi odpowiedzialność na pracownika. W dużej mierze sam dba w ten sposób o swoje własne bezpieczeństwo. Minimalizuje on w ten sposób także ryzyko wypadku, który mógłby mieć wpływ na inne osoby znajdujące się w miejscu robót. Dla pełnego bezpieczeństwa podczas pracy na dachu konieczna jest obecność osoby, która zajmuje się jej nadzorowaniem.
Pamiętaj także o odpowiednim zaplanowaniu transportu materiałów na dach. Do przenoszenia niezbędnych przedmiotów rzadko używane są drabiny, gdyż osoby znajdujące się na nich nie powinny mieć zajętych rąk. Dodatkowo ręczne transportowanie materiałów jest po prostu męczące dla pracowników. Dlatego zazwyczaj wykorzystywana jest alternatywa pod postacią wciągarek mechanicznych, żurawi czy dźwigów. Należy pamiętać o definitywnym zakazie zrzucania materiałów czy odpadów z dachu – może stanowić to bardzo duże zagrożenie.
Jeśli czekają Cię prace na dachu, zabezpieczenia, które omawiamy powyżej, pozwolą Ci zadbać o ochronę życia i zdrowia pracowników. Od środków ochrony indywidualnej, przez zabezpieczenia zbiorowe, aż po najważniejsze zasady – zawsze stawiaj bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.